Bělení zubů
Moderní metody ordinačního bělení používají v naší ordinaci ke katalýze bělení laser či speciální světlo. Na dásně aplikujeme speciální ochrannou pryskyřici. Rty chráníme speciálním krémem. Účinná látka na zubech je poté aktivována pomocí speciálního světla či laseru.
Na dobu několika dnů po bělení „nasadíme“ pacientovi speciální „bílou dietu“, kdy se nesmí konzumovat některé potraviny a nápoje (červené víno, káva, čaj atd.), aby nedošlo k opětovnému zabarvení zubů.
Bělení zubů je v moderním zubním lékařství běžná procedura a navzdory pověrám – zcela bezpečná, je-li prováděna profesionálně a s odbornou péčí.
Bělení patří spíše zařadit do estetické stomatologie.
Obecně jsou dětské zuby bělejší, než stálé zuby dospělých lidí. Jak člověk stárne, jeho zuby postupně tmavnou, a to kvůli změnám v minerální struktuře zubu. Zubní sklovina se stává méně porózní. Zuby také tmavnout v důsledku pigmentů nejrůznějšího původu. Ať již je produkují bakterie, nebo pocházejí z jídla, pití či tabáku, vždy dokážou esteticky narušit vzhled zubů. Barvu zubů mohou také ovlivnit některé chemické látky. Zabarvováním zubů jsou například známá tetracyklinová antibiotika.
Je mnoho metod jak se dají zuby zbavit nevzhledného zabarvení: bělící proužky, tužky, gely, však v domácích aplikacích používají z bezpečnostních důvodů slabé koncentrace účinných látek a tím pádem i slabý účinek.